Vishay General Semiconductor - Diodes Division BU10105S-E3/45
Part No.:
BU10105S-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, BU-5S
Datasheet:
BU10105S-E3/45.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1KV 3.2A BU-5S
Shipping
BU10105S-E3/45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-SIP, BU-5S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1 kV
Current - Average Rectified (Io):
3.2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1000 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)