STMicroelectronics BTW67-600
Part No.:
BTW67-600
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
RD-91
Datasheet:
BTW67-600.pdf
Description:
SCR 600V 50A RD91
Shipping
BTW67-600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
RD-91
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
80 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.9 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
32 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
50 A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
580A, 610A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C