IDEC BTBH50-H2
Part No.:
BTBH50-H2
Manufacturer:
IDEC
Category:
Specialized
Package:
Datasheet:
BTBH50-H2.pdf
Description:
EASY-STACK SURFACE MOUNT 2 POLE
Shipping
BTBH50-H2 Specifications
Manufacturer:
IDEC
Series:
BTBH-H
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Middle
Mounting Type:
Direct Mount
Number of Positions:
2
Number of Levels:
1
Terminal - Width:
58.0mm
Termination Style:
Screw
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Features:
50 A
Housing Color:
600 V
Current - IEC:
6-16 AWG
Voltage - IEC:
14mm²