Sifam Tinsley Instrumentation Inc BT57-E604200000000
Part No.:
BT57-E604200000000
Manufacturer:
Sifam Tinsley Instrumentation Inc
Category:
Meters
Package:
Datasheet:
BT57-E604200000000.pdf
Description:
AMMETER 4-20MA LCD PANEL MOUNT
Shipping
BT57-E604200000000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Beta 50
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Ammeter
Measuring Type:
Process
Measuring Range:
4 ~ 20mA
Display Type:
LCD - Red Characters
Number of Characters Per Row:
4.5
Display Characters - Height:
0.713" (18.10mm)
Output Type:
Voltage - Supply:
110VAC
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 92.80mm x 44.10mm