Infineon Technologies BSO150N03
Part No.:
BSO150N03
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
BSO150N03.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 30V 7.6A 8DSO
Shipping
BSO150N03 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
15mOhm @ 9.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1890pF @ 15V
Power - Max:
1.4W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)