Infineon Technologies BSC080N12LSGATMA1
Part No.:
BSC080N12LSGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSC080N12LSGATMA1.pdf
Description:
TRENCH >=100V PG-TDSON-8
Shipping
BSC080N12LSGATMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Ta), 99A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 112µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
79 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7400 pF @ 60 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
156W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)