Riedon products by Bourns BRT500-2RJ8
Part No.:
BRT500-2RJ8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
BRT500-2RJ8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 500W
Shipping
BRT500-2RJ8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
BRT
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Product Status:
Active
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
500W
Composition:
Metal Clad
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
13.189" L x 1.181" W (335.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.382" (60.50mm)
Lead Style:
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)