Intervox BRT1615P-12
Part No.:
BRT1615P-12
Manufacturer:
Intervox
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
BRT1615P-12.pdf
Description:
BUZZER MAGNETIC 12V 16MM TH
Shipping
BRT1615P-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Intervox
Series:
BRT1615P
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
8 ~ 15V
Frequency:
2.048kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
90dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:
40mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)