Riedon products by Bourns BRS500-2RJ8
Part No.:
BRS500-2RJ8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
BRS500-2RJ8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 500W
Shipping
BRS500-2RJ8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
BRS
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Product Status:
Active
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
500W
Composition:
Metal Clad
Temperature Coefficient:
260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Screw Holes
Size / Dimension:
12.992" L x 3.150" W (330.00mm x 80.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)