International Components Corp. BRP4016P-30
Part No.:
BRP4016P-30
Manufacturer:
International Components Corp.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
BRP4016P-30.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 9V 39MM TH
Shipping
BRP4016P-30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
International Components Corp.
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:
9 V
Voltage Range:
1 ~ 30V
Frequency:
3kHz
Technology:
Piezo (with Feedback)
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
95dB @ 9V, 30cm
Current - Supply:
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
1.535" Dia (39.00mm)