Intervox BRP4016L-12-CP
Part No.:
BRP4016L-12-CP
Manufacturer:
Intervox
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
BRP4016L-12-CP.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V 40MM FLANGE
Shipping
BRP4016L-12-CP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Intervox
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
3 ~ 24V
Frequency:
2.8kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Pulse
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
100dB @ 12V, 100cm
Current - Supply:
18mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)