Intervox BRP2212L-12-C
Part No.:
BRP2212L-12-C
Manufacturer:
Intervox
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
BRP2212L-12-C.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V 22MM FLANGE
Shipping
BRP2212L-12-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Intervox
Series:
BRP2212L-12-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
3 ~ 15V
Frequency:
4kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
90dB @ 12V, 30cm
Current - Supply:
4.5mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)