Taiyo Yuden BRL3225T101K
Part No.:
BRL3225T101K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
BRL3225T101K.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 250MA 3 OHM SMD
Shipping
BRL3225T101K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
BR, L Type
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
270mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)