Riedon products by Bourns BR500-25RJ8
Part No.:
BR500-25RJ8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
BR500-25RJ8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 500W
Shipping
BR500-25RJ8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
BR
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Product Status:
Active
Resistance:
25 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
500W
Composition:
Metal Clad
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
13.189" L x 2.362" W (335.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.201" (30.50mm)
Lead Style:
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)