Panasonic - BSG BR-2450A/GAN
Part No.:
BR-2450A/GAN
Manufacturer:
Panasonic - BSG
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
BR-2450A/GAN.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
Shipping
BR-2450A/GAN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic - BSG
Series:
BR2450
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Poly-Carbon Monofluoride
Battery Cell Size:
Coin, 24.5mm
Voltage - Rated:
3 V
Capacity:
550mAh
Size / Dimension:
0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)