Seltech BR1506L025YN16M
Part No.:
BR1506L025YN16M
Manufacturer:
Seltech
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
BR1506L025YN16M.pdf
Description:
SPEAKER 16OHM 20MW TOP PORT 70DB
Shipping
BR1506L025YN16M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Seltech
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
450 Hz ~ 8 kHz
Frequency - Self Resonant:
450Hz
Impedance:
16 Ohms
Efficiency - dBA:
70.00
Efficiency - Testing:
1W/1m
Efficiency - Type:
Sensitivity
Power - Rated:
20 mW
Power - Max:
50 mW
Port Location:
Top
Shape:
Rectangular
Material - Cone:
Polyethylene Naphthalate (PEN)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Spring Contacts
Size / Dimension:
0.591" L x 0.236" W (15.00mm x 6.00mm)