Texas Instruments BQ25101HYFPR
Part No.:
BQ25101HYFPR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Battery Chargers
Package:
6-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
BQ25101HYFPR.pdf
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DSBGA
Shipping
BQ25101HYFPR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-XFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:
1
Current - Charging:
Constant - Programmable
Programmable Features:
Current
Fault Protection:
Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Charge Current - Max:
250mA
Battery Pack Voltage:
4.35V
Voltage - Supply (Max):
6.45V
Interface:
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)