B B Battery BPL7-12-T2
Part No.:
BPL7-12-T2
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
BPL7-12-T2.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 7AH
Shipping
BPL7-12-T2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
BPL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
7Ah
Size / Dimension:
6.00" L x 2.62" W x 3.72" H (152.5mm x 66.5mm x 94.5mm)
Termination Style:
Spade, .250" (6.3mm)