B B Battery BPL28-12-B1
Part No.:
BPL28-12-B1
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
BPL28-12-B1.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 28AH
Shipping
BPL28-12-B1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
BPL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
28Ah
Size / Dimension:
6.95" L x 6.59" W x 4.98" H (176.5mm x 167.5mm x 126.5mm)