Victron Energy BPC120731104R
Part No.:
BPC120731104R
Manufacturer:
Victron Energy
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
BPC120731104R.pdf
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 12V
Shipping
BPC120731104R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Victron Energy
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Desktop
Battery Chemistry:
Battery Cell Size:
12V
Number of Cells:
Voltage - Nominal:
12V
Charge Current - Max:
Charge Time:
Voltage - Input:
120V
Power - Max:
Size / Dimension:
7.68" L x 3.66" W x 1.77" H (195.00mm x 93.00mm x 45.00mm)