B B Battery BP5.5-12-RT
Part No.:
BP5.5-12-RT
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
BP5.5-12-RT.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 5.5AH
Shipping
BP5.5-12-RT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
BP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
5.5Ah
Size / Dimension:
5.57" L x 1.95" W x 4.07" H (141.5mm x 49.5mm x 103.5mm)
Termination Style:
Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)