B B Battery BP40-12-I2
Part No.:
BP40-12-I2
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
BP40-12-I2.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 40AH 12V
Shipping
BP40-12-I2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
BP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
12V
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
40Ah
Size / Dimension:
7.76" L x 6.50" W x 6.73" H (197.0mm x 165.0mm x 171.0mm)