B B Battery BP3.6-12-T1
Part No.:
BP3.6-12-T1
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
BP3.6-12-T1.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 3.6AH
Shipping
BP3.6-12-T1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
BP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
3.6Ah
Size / Dimension:
5.33" L x 2.70" W x 2.42" H (135.5mm x 68.5mm x 61.5mm)
Termination Style:
Spade, .187" (4.7mm)