B B Battery BP28-12-B1
Part No.:
BP28-12-B1
Datasheet:
BP28-12-B1.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 28AH
Shipping
BP28-12-B1 Specifications
Packaging:
Bulk
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
28Ah
Size / Dimension:
6.95" L x 6.59" W x 4.98" H (176.5mm x 167.5mm x 126.5mm)