B B Battery BP20-12-B1
Part No.:
BP20-12-B1
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
BP20-12-B1.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 20AH
Shipping
BP20-12-B1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
BP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
20Ah
Size / Dimension:
7.19" L x 3.05" W x 6.59" H (182.5mm x 77.5mm x 167.5mm)