Bel Power Solutions BP1501-9R
Part No.:
BP1501-9R
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
BP1501-9R.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 194W
Shipping
BP1501-9R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher P (90 ~ 192W)
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
16V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
12.9A
Power (Watts):
194W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
87.5%
Operating Temperature:
-40°C ~ 71°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.73" L x 4.37" W x 0.78" H (171.0mm x 111.0mm x 19.8mm)