Kepco and Kepco Power BOP 2X100-2DC
Part No.:
BOP 2X100-2DC
Manufacturer:
Kepco and Kepco Power
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
BOP 2X100-2DC.pdf
Description:
DUAL POWER SUPPLY RACK MNT 200W
Shipping
BOP 2X100-2DC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kepco and Kepco Power
Series:
BOP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Rack Mount (AC to DC)
Voltage - Supply:
95 ~ 250VAC
Number of Outputs:
Voltage - Output:
0 ~ 100VDC
Current - Output:
0 ~ 2A
Display Type:
LCD
Number of Characters:
Size / Dimension:
17.142" L x 12.531" W x 5.220" H (435.40mm x 318.30mm x 132.60mm)
Features:
GPIB, RS-232
Power (Watts):
200W