Murata Electronics BNX012-01
Part No.:
BNX012-01
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Package:
Block, 4 Lead
Datasheet:
BNX012-01.pdf
Description:
FILTER LC TH
Shipping
BNX012-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
EMIFIL®, BNX
Package/Case:
Block, 4 Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Low Pass
Filter Order:
5th
Technology:
LC
Number of Channels:
2
Center / Cutoff Frequency:
Attenuation Value:
40dB @ 1MHz ~ 1GHz
Resistance - Channel (Ohms):
Current:
15 A
Values:
ESD Protection:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Applications:
Data Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated:
50V
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
Height:
0.335" (8.50mm)