Pflitsch BMCG-PU-C-10-BK
Part No.:
BMCG-PU-C-10-BK
Manufacturer:
Pflitsch
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
BMCG-PU-C-10-BK.pdf
Description:
T-CONNECTOR FOR CORRUGATED PIPES
Shipping
BMCG-PU-C-10-BK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pflitsch
Series:
Brace®CONDUIT
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:
Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:
0.394" (10.00mm)
Diameter - Outside:
0.531" (13.50mm)
Material:
Steel, Galvanized
Color:
Black
Length:
98.43' (30.00m)
Wall Thickness:
Operating Temperature:
-45°C ~ 120°C