TE Connectivity Passive Product BMC1JY0080AN
Part No.:
BMC1JY0080AN
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
BMC1JY0080AN.pdf
Description:
FERRITE BEAD 80 OHM 0603 1LN
Shipping
BMC1JY0080AN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BMC
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
80 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
400mA
DC Resistance (DCR) (Max):
150mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)