TE Connectivity Passive Product BMB2A0120AN1
Part No.:
BMB2A0120AN1
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
BMB2A0120AN1.pdf
Description:
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Shipping
BMB2A0120AN1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BMB-A
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
300mA
DC Resistance (DCR) (Max):
300mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)