Rohm Semiconductor BM2LE040FJ-CE2
Part No.:
BM2LE040FJ-CE2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
BM2LE040FJ-CE2.pdf
Description:
AUTOMOTIVE IPD, 2CH LOW SIDE SWI
Shipping
BM2LE040FJ-CE2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
2
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
Low Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
Logic
Voltage - Load:
3V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
Not Required
Current - Output (Max):
17.5A
Rds On (Typ):
40mOhm
Input Type:
Non-Inverting
Features:
Load Discharge, Slew Rate Controlled
Fault Protection:
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)