Ampleon USA Inc. BLP7G10S-160PY
Part No.:
BLP7G10S-160PY
Manufacturer:
Ampleon USA Inc.
Category:
Single FETs, MOSFETs
Package:
SOT-1223-2
Datasheet:
BLP7G10S-160PY.pdf
Description:
RF MOSFET LDMOS 28V 4HSOPF
Shipping
BLP7G10S-160PY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ampleon USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-1223-2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
LDMOS
Configuration:
Dual
Frequency:
600MHz ~ 960MHz
Gain:
19.4dB
Voltage - Test:
28 V
Current Rating (Amps):
1.4µA
Noise Figure:
Current - Test:
100 mA
Power - Output:
160W
Voltage - Rated:
65 V