Eaton - Electronics Division BK/TDC600-10A
Part No.:
BK/TDC600-10A
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
BK/TDC600-10A.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC
Shipping
BK/TDC600-10A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
TDC600
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
ASTA, BSI
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200A AC, 10kA DC
Size / Dimension:
0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm)