Eaton - Electronics Division BK/TDC180-13
Part No.:
BK/TDC180-13
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
8AG, 1/4" x 1"
Datasheet:
BK/TDC180-13.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 13A 240VAC 8AG
Shipping
BK/TDC180-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
TDC180
Package / Case:
8AG, 1/4" x 1"
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
13A
Voltage Rating - AC:
240 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
ASTA, CCC
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
6kA
Size / Dimension:
0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm)