Taiyo Yuden BKP1608HS101-T
Part No.:
BKP1608HS101-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
BKP1608HS101-T.pdf
Description:
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 1LN
Shipping
BKP1608HS101-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
BK
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
100 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
1.7A
DC Resistance (DCR) (Max):
50mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)