Eaton - Electronics Division BK/MDA-V-25A-R
Part No.:
BK/MDA-V-25A-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
BK/MDA-V-25A-R.pdf
Description:
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB
Shipping
BK/MDA-V-25A-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
MDA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
25 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA AC, 10kA DC
Melting I²t:
734.69
Approval Agency:
CSA, UR
Operating Temperature:
Color:
Black
Size / Dimension:
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)