Eaton - Electronics Division BK/MDA-10-R-TC
Part No.:
BK/MDA-10-R-TC
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
BK/MDA-10-R-TC.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG
Shipping
BK/MDA-10-R-TC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
MDA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
10 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200A
Melting I²t:
332.0
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Black
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)