Eaton - Electronics Division BK/GDA-V-400MA
Part No.:
BK/GDA-V-400MA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
BK/GDA-V-400MA.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM
Shipping
BK/GDA-V-400MA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
GDA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
400 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA
Melting I²t:
0.018
Approval Agency:
CSA, UR
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)