Eaton - Electronics Division BK-AHCA-18-R
Part No.:
BK-AHCA-18-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Datasheet:
BK-AHCA-18-R.pdf
Description:
FUSE 3AB 500V 18A AUTO
Shipping
BK-AHCA-18-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
AHCA
Package / Case:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
18A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)