Eaton - Electronics Division BK-AHC5A-V-30-R
Part No.:
BK-AHC5A-V-30-R
Package:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Datasheet:
BK-AHC5A-V-30-R.pdf
Description:
FUSE 3AB AXIAL 500V 30A AUTO
Shipping
BK-AHC5A-V-30-R Specifications
Series:
AHC5A
Package / Case:
Mounting Type:
Through Hole
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)