Eaton - Electronics Division BK-AHC-200-R
Part No.:
BK-AHC-200-R
Package:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Datasheet:
BK-AHC-200-R.pdf
Description:
FUSE 600V 3AB CARTRIDGE 200MA
Shipping
BK-AHC-200-R Specifications
Series:
AHC
Package / Case:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting Type:
Requires Holder
Current Rating (Amps):
200mA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)