Eaton - Electronics Division BK/ABC-10-R
Part No.:
BK/ABC-10-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
BK/ABC-10-R.pdf
Description:
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB
Shipping
BK/ABC-10-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
ABC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
10 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200A AC, 10kA DC
Melting I²t:
208.8
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)