YAGEO BK30-800-SZ
Part No.:
BK30-800-SZ
Manufacturer:
YAGEO
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
BK30-800-SZ.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 8A RAD
Shipping
BK30-800-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
BK30
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
8 A
Current - Trip (It):
16 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
18.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
25 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.925" L x 0.122" W (23.50mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.220" (31.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.413" (10.50mm)