Taiyo Yuden BK1005HM102-T
Part No.:
BK1005HM102-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
BK1005HM102-T.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1K OHM 0402 1LN
Shipping
BK1005HM102-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
BK
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
150mA
DC Resistance (DCR) (Max):
700mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)