Taiyo Yuden BK0402HS700-T
Part No.:
BK0402HS700-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
BK0402HS700-T.pdf
Description:
FERRITE BEAD 70 OHM 01005 1LN
Shipping
BK0402HS700-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
BK
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
70 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
280mA
DC Resistance (DCR) (Max):
370mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.009" (0.22mm)
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)