Bourns Inc. BIDW40N65ES5
Part No.:
BIDW40N65ES5
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
BIDW40N65ES5.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247
Shipping
BIDW40N65ES5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 40A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
580µJ (on), 630µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
107 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/150ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
106 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)