Amphenol PCTEL BGYD890K
Part No.:
BGYD890K
Manufacturer:
Amphenol PCTEL
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
BGYD890K.pdf
Description:
RF ANT 925MHZ YAGI N TYPE F POLE
Shipping
BGYD890K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol PCTEL
Series:
BGYD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
925MHz
Frequency Range:
890MHz ~ 960MHz
Antenna Type:
Yagi, 7-Element
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
Gain:
10dBd
Power - Max:
200 W
Features:
Cable - 609.6mm
Termination:
N Type Female
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Pole Mount
Height (Max):
23.800" (604.52mm)