Pflitsch BG225VA15CP
Part No.:
BG225VA15CP
Manufacturer:
Pflitsch
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
BG225VA15CP.pdf
Description:
CABLE GLAND 12-15MM M25 S STEEL
Shipping
BG225VA15CP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pflitsch
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.472" (12.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.591" (15.00mm)
Thread Size:
M25x1.5
Thread Length:
0.394" (10.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
0.984" (25.0mm)
Material:
Stainless Steel
Includes:
Sealing Ring
Color:
Silver
Ingress Protection:
IP66/IP68/IP69 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C