BatteryGuy BG-12120F2
Part No.:
BG-12120F2
Manufacturer:
BatteryGuy
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
BG-12120F2.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Shipping
BG-12120F2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
BatteryGuy
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
12Ah
Size / Dimension:
5.95" L x 3.86" W x 3.70" H (151.1mm x 98.0mm x 94.0mm)
Termination Style:
Spade, .250" (6.3mm)